Oszustwa metodą "na pracownika instytucji"
Pruszczańscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami. Tym razem przybliżamy metodę, w której przestępcy podszywają się pod pracowników różnych instytucji np. ZUS, KRUS, MOPS, wodociągów czy pracowników spółdzielni mieszkaniowych. Oszuści następnie wchodzą do domów czy mieszkań i wykorzystując nieuwagę lokatorów, kradną pieniądze oraz kosztowności.
Policjanci z Pruszcza Gdańskiego po raz kolejny ostrzegają przed oszustami. Przestępcy, jak już niejednokrotnie pisaliśmy, wykorzystują różne metody, m.in. po to, aby zdobyć zaufanie i móc łatwiej okraść ludzi.
Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub samotne, które mogą być bardziej ufne. Przychodzą do domów wcześniej upatrzonych osób i powtarzają podobny schemat działania. Jeden ze złodziei zajmuje uwagę osoby, którą chcą okraść, podczas gdy drugi ma więcej swobody na dokonanie przestępstwa.
Zdarza się tak, że dwie osoby – mogą to być np. mężczyzna z kobietą czy dwie kobiety, żeby zyskać na wiarygodności, podają się za pracowników instytucji np. ZUS, KRUS, MOPS, wodociągów czy spółdzielni mieszkaniowych lub np. gazowni.
W czasie kiedy jedna z podszywających się osób rozmawia z mieszkańcem, druga w tym czasie przeszukuje mieszkanie. Wykorzystując sytuację, kradną pieniądze czy biżuterię.
Nawet chwila naszej nieuwagi wystarczy, by przestępca ukradł kosztowności i niejednokrotnie oszczędności życia.
Policjanci apelują o ostrożność. Najlepiej nie wpuszczać obcych do mieszkania szczególnie w sytuacji, gdy inni domownicy są nieobecni.
Jednak, jeśli będziemy chcieli otworzyć drzwi, to zawsze należy:
- spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
- jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
- w razie jakichkolwiek wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
- w każdej sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, należy natychmiast zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.
Pamiętajmy!
Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.