Śledczy ustalają przyczyny potrącenia pieszej w Lublewie Gdańskim
We wtorek 26 stycznia policjanci z Pruszcza Gdańskiego pracowali na miejscu wypadku z udziałem pieszej w Lublewie Gdańskim (p. gdański, gm. Kolbudy). Osobowe audi najechało na 23-latkę przechodzącą przez jezdnię w wyznaczonym miejscu. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat więzienia.
We wtorek 26 stycznia po godzinie 17 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim otrzymał informację o wypadku, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 221 w Lublewie Gdańskim (p. gdański, gm. Kolbudy).
Funkcjonariusz natychmiast skierował na miejsce patrol drogówki.
Mundurowi z wydziału ruchu drogowego po przybyciu na miejsce zabezpieczyli je i zaczęli odtwarzać okoliczności zdarzenia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 35-letni kierujący audi na przejściu dla pieszych potrącił 23-letnią pieszą.
Policjanci sporządzili oględziny pojazdu i przy pomocy technika kryminalistyki oględziny miejsca zdarzenia, szkic sytuacyjny, a także dokumentację fotograficzną. Funkcjonariusze sprawdzili oczywiście trzeźwość uczestników zdarzenia – byli trzeźwi.
Piesza została przetransportowana do szpitala w Gdańsku.
Obecnie śledczy dokładnie badają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.
Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Ponawiamy apel do uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Szczególnie teraz, gdy występują opady, widoczność jest utrudniona, a jezdnia bywa śliska, każdy, kierowca, pieszy, czy rowerzysta powinien dokładnie upewnić się, czy jego zachowanie nie spowoduje niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Dojeżdżając do przejścia dla pieszych, kierujący powinien zmniejszyć prędkość i zwracać uwagę na otoczenie, gdyż czasami niechroniony uczestnik ruchu drogowego pozostaje w miejscu, gdzie trudno go dojrzeć.
Jednocześnie piesi i rowerzyści dla własnego bezpieczeństwa powinni unikać wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, gdyż śliska jezdnia powoduje wydłużenie drogi hamowania. Policjanci zachęcają też do stosowania elementów odblaskowych. Pomaga to być widocznym z dużej odległości, co wprost przekłada się na większe bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.