Wiadomości

Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności na drodze

Data publikacji 30.07.2020

W środku sezonu letniego policjanci przypominają o konieczności zachowania ostrożności i stosowania się do przepisów kierując pojazdem, jak i korzystając z drogi w inny sposób. Bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Kierując się zasadami, zwiększamy swoje szanse na bezpieczne dojechanie do celu podróży.

Koniec lipca, środek sezonu letniego jest to czas, gdy część ludzi zdążyła już skorzystać z urlopu, a dla niektórych wymarzony czas odpoczynku dopiero nadejdzie.

 

Niezależnie od tego, czy mamy wolne od obowiązków służbowych, jedziemy na wypoczynek, czy też przemieszczamy się, będąc w pracy, należy zawsze pamiętać o tym, aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

 

Policjanci przypominają zasady, jakich należy przestrzegać, żeby nasza podróż skończyła się szczęśliwie. Nie możemy liczyć jedynie na szczęście, bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych, jak i innych osób na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

 

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

 

Spokojna, rozsądna jazda, respektowanie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.

 

Bezpieczna prędkość to prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, dostosowana przede wszystkim do natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni, rodzaju pojazdu, jakim kierujemy oraz własnych umiejętności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

 

Im prędkość jazdy jest większa, tym większe ryzyko groźnego wypadku!

 

O tej porze roku na drogach nie brakuje użytkowników jednośladów. Przypominamy motocyklistom, że podobnie jak innych kierujących, ich również obowiązują ograniczenia prędkości. Jeżdżąc tego rodzaju pojazdem, powinni też mieć na uwadze aspekt widoczności, podobnie jak motorowerzyści i rowerzyści. Odblaskowe szelki lub kamizelka poprawiają widoczność nawet w dzień, a tym bardziej po zmierzchu. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od innych pojazdów.

 

Nie sposób nie wspomnieć o innych użytkownikach dwóch kółek – rowerzystach. Jest to oczywiście bardzo popularny środek transportu, jak i rekreacji. Jednak jadąc rowerem, także musimy zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego. Niekiedy kierujący samochodami mogą nie zauważyć rowerzystów, co często doprowadza do groźnych sytuacji. Reagując odpowiednio wcześnie, przewidując ewentualne zachowania kierujących innymi pojazdami, rowerzysta może uniknąć wypadku i w konsekwencji nieprzyjemnych i groźnych kontuzji.

Jadąc rowerem, należy także pamiętać o pieszych – prędkość i masa rowerzysty w kontakcie z pieszym może spowodować poważne następstwa w razie zderzenia.

 

Piesi zarówno poruszający się po wyznaczonych chodnikach czy też, w razie ich braku, po jezdni powinni być wyczuleni na obserwację tego, co dzieje się wokół. Słuchanie muzyki przez słuchawki, wpatrywanie się w ekran telefonu mogą na tyle odwrócić uwagę, że pieszy niekiedy nieświadomie ryzykuje groźne zachowania na drodze.

 

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: używajmy elementów odblaskowych zarówno w obszarze niezabudowanym, jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień.

 

Policjanci apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów na drodze. Pamiętajmy, że liczy się to, że dotrzemy bezpiecznie do celu!

Powrót na górę strony