Policyjne działania „Prędkość” i „Motocykle” w powiecie gdańskim
Podczas ostatniego weekendu na terenie województwa pomorskiego policjanci prowadzili działania p.n. „Prędkość” i „Motocykle”. Mundurowi podczas służby zatrzymali jednego nietrzeźwego kierowców i kolejnego, który kierował pod wpływem narkotyków. Stróże prawa zatrzymali też 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.
W trakcie minionego weekendu na terenie naszego województwa policjanci prowadzili działania p.n. „Prędkość” i „Motocykle”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierujących oraz informowali o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą jej przekraczanie i niedostosowywanie jej do własnych umiejętności, a także warunków drogowych. Stróże prawa sprawdzali też oczywiście trzeźwość kierowców.
Mundurowi wykorzystali ręczne urządzenia do pomiaru prędkości oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory wykroczeń.
Policjanci z pruszczańskiej drogówki podczas weekendu skontrolowali 124 pojazdy i nałożyli 57 mandatów karnych. 45 z nich dotyczyło przekroczeń prędkości, a pozostałe mundurowi nałożyli na kierowców, którzy nie dostosowali się do sygnalizacji świetlnej czy w niewłaściwy sposób wykonywali manewry takie jak wyprzedzanie, zmiana kierunku jazdy.
W trzech przypadkach policjanci zatrzymali kierującym prawo jazdy. Sytuacje dotyczyły przekroczenia ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Wspomniani kierowcy najbliższe trzy miesiące nie mogą siadać za kierownicą.
Policjanci uniemożliwili też dalszą jazdę kierowcy, który był nietrzeźwy, innemu, który prowadził, będąc pod wpływem narkotyków i kolejnemu, który usiadł za kierownicę, mimo sądowego zakazu kierowania.
Policjanci przypominają, że najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych jest prędkość. Niestety bywa tak, że do chwili wystąpienia zdarzenia kierowcy wydaje się, że jedzie bezpiecznie i jest w stanie zareagować na ewentualne zagrożenie. Dopiero gdy sytuacja na drodze się zmienia, okazuje się, że prędkość, którą kierowca nadał pojazdowi, jest niedostosowana do umiejętności i warunków. W takim przypadku szybkość, jaką rozwija pojazd, skraca czas na podjęcie skutecznego manewru celem uniknięcia zdarzenia.
Trzeba pamiętać, że te kilka sekund mogą zadecydować o życiu i śmierci. Przykładowo samochód osobowy przy prawidłowym, umiejętnym hamowaniu potrzebuje około 28 metrów na zatrzymanie się z prędkości 50 km/h. Przy prędkości 75 km/h odległość ta rośnie aż do 51 metrów.