NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ W CYBERPRZEMOC
Policjanci spotkali się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim i rozmawiali o zagrożeniach związanych z korzystania z internetu oraz cyberprzemocy. Omówili również najczęstsze przestępstwa i wykroczenia, na które narażeni są młodzi ludzie.
PRUSZCZ GD. - NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ W CYBERPRZEMOC
Policjanci spotkali się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim i rozmawiali o zagrożeniach związanych z korzystaniem z internetu oraz cyberprzemocy. Omówili również najczęstsze przestępstwa i wykroczenia, na które narażeni są młodzi ludzie.
Najważniejsze jest to, by wiedzieć, jak nie dać się wciągnąć w proceder cyberprzemocy. Pruszczańscy policjanci prowadzą w szkołach cykl spotkań, dotyczący zagrożeń dotyczących korzystania „z sieci“. Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że pewne zachowania są zabronione, inne groźne i mogą prowadzić do uzależnień oraz odpowiedzialności.
Bardzo dużo dzieci na co dzień korzysta z internetu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wiedzą jakich zasad przestrzegać, by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Policja apeluje, aby pamiętać o:
Przede wszystkim nie podawać numeru telefonu, maila ani innych namiarów osobom, których się nie zna. Bardzo łatwo dzięki temu będzie można Nas zidentyfikować.
Nie dzielmy się ze swoimi znajomymi danymi dostępowymi, nie przekazujmy nikomu swoich haseł, nie przesyłajmy ich w żaden sposób - taką wiadomość bardzo łatwo przechwycić.
Nie publikujmy na portalach społecznościowych oraz innych stronach dużej ilości naszych zdjęć. Weźmy pod uwagę, że na ich podstawie bardzo łatwo można nas zidentyfikować: to gdzie mieszkamy, gdzie chodzimy do szkoły, gdzie spędzamy najwięcej czasu i jakie są nasze ulubione miejsca.
Nie rozmawiajmy z nieznajomymi w internecie, a na pewno pod żadnym pozorem nie spotykajmy się z osobami poznanymi w cyberprzestrzeni - zwłaszcza samemu. Nigdy nie wiadomo z kim tak naprawdę czatujemy: ile nasz rozmówca ma lat, czy przesłał nam prawdziwe zdjęcie i czy mówił o sobie prawdę. Tak naprawdę nie wiemy, jakie ma zamiary. Dobrze by było gdybyśmy rozmawiali z rodzicami o odwiedzanych stronach, portalach czy znajomych z sieci.
Nie rejestruj się na portalach czy stronach, co do których pochodzenia mamy wątpliwość. Nigdy nie wiadomo, na otrzymywanie jakich treści się zgadzamy. Nie mówiąc o tym, że mogą być one źródłem wirusów i niebezpiecznego oprogramowania ściągniętego.
Przestrzeganie powyższych zasad i rozsądek ograniczą możliwość ataku lub wyrządzenia nam szkody czy przykrości.