Chciał sprzedać podrobiony smartfon – został zatrzymany przez policjantów
Policjanci z Pruszcza Gdańskiego zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który usiłował sprzedać podrobiony smartfon znanej światowej marki. W celu potwierdzenia autentyczności urządzenia posłużył się sfałszowaną fakturą zakupu z firmy, która zajmuje się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Zatrzymany usłyszał już zarzuty odpowiadające kwalifikacjom prawnym swoich czynów. Za oszustwo, jak i za posługiwanie się sfałszowaną fakturą grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim podczas swojej pracy uzyskali informację, że 23-letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego, który czasowo przebywa w Pruszczu Gdańskim, może sprzedawać podrobione smartfony jednej ze znanych, światowych marek. Mężczyzna oferował telefon w cenie znacząco niższej niż inne oferty rynkowe takich samych produktów.
Mundurowi wymienionego wydziału wspólnie z policjantami kryminalnymi ustalili, gdzie może przebywać wytypowany wcześniej mężczyzna. Stróże prawa zatrzymali 23-latka w momencie, gdy usiłował on sprzedać telefon. Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu.
Policjanci zabezpieczyli przy zatrzymanym pudełko z zawartością urządzenia, które wyglądem przypominało smartfona jednej z wiodących marek, a także dokument, który przypominał fakturę zakupu urządzenia w znanej firmie, która zajmuję się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Podrobiona faktura miała potwierdzić autentyczność telefonu.
Zabezpieczone urządzenie zostało przesłane do biegłego celem zbadania jego autentyczności, natomiast dokument został przedstawiony przedstawicielom firmy, która widniała jako sprzedawca.
Uprawniony pracownik firmy handlowej stwierdził, że dokument jest podrobiony.
Biegły specjalista wydał opinię, że również badane urządzenie nie jest produktem oryginalnym.
Śledczy przedstawili zatrzymanemu zarzuty usiłowania doprowadzenia kupującego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez oferowanie do sprzedaży jako oryginalnego podrobionego produktu, posłużenia się w tym celu sfałszowaną fakturą i wprowadzania do obrotu rzeczy z podrobionymi znakami towarowymi – tego typu przestępstwo jest sklasyfikowane w ustawie Prawo własności przemysłowej.
Oszustwo, jak i posługiwanie się podrobioną fakturą w celu uznania za autentyczną zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzanie do obrotu rzeczy z podrobionymi znakami towarowymi grozi do 2 lat więzienia.
Policjanci przypominają, że kupowanie na portalach ogłoszeniowych atrakcyjnych cenowo urządzeń, sprzętów czy ubrań znanych światowych marek może nieść ze sobą ryzyko. Ceny nowych rzeczy, które znacząco odbiegają od cen rynkowych, mogą świadczyć, że towar został podrobiony lub pochodzi z przestępstwa, np. kradzieży.