Już jutro działania „Bezpieczny pieszy” w powiecie gdańskim i kościerskim
Już jutro 14 sierpnia policjanci w powiatach gdańskim i kościerskim przeprowadzą działania p.n. „Bezpieczny pieszy”. Podczas akcji mundurowi m.in. szczególną uwagę zwrócą na zachowanie odpowiednich relacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego.
W środę 14 sierpnia policjanci z powiatów gdańskiego i kościerskiego przeprowadzą działania p.n. „Bezpieczny pieszy”. Podczas akcji, funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na przestrzeganie przepisów przez kierujących w kontekście ich relacji z pieszymi, jak i zachowania samych pieszych. Mundurowi oczywiście wykorzystają ten czas także na przypominanie o obowiązkach i prawach uczestników ruchu drogowego.
Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.
Przepisy nie zwalniają oczywiście pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.
Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy, musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy czy rowerzysta jest narażony na dotkliwe następstwa zdarzenia.
Kierujący oczywiście powinien dostosować prędkość do obowiązujących przepisów, warunków na drodze i własnych umiejętności. Szczególnie w rejonach, gdzie są przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów dużo zależy od czasu, jaki kierowcy dadzą sobie na właściwe zareagowanie na zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego.