Bezpieczne wakacje – spotkania z policjantami, strażakami i inspektorami Sanepid-u
Policjanci z Pruszcza Gdańskiego kontynuują działania profilaktyczne podczas wakacji. Spotykają się z dziećmi i młodzieżą, odwiedzają też miejsca wykorzystywane do kąpieli oraz wypoczynku. Tematem spotkań jest szeroko pojęte bezpieczeństwo. Stróże prawa współpracują w tym zakresie także ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz inspektorami Sanepid-u.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim kontynuują działania profilaktyczne w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Mundurowi we współpracy ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim oraz inspektorami Sanepid-u prowadzą zajęcia z młodzieżą i dziećmi, które uczestniczą w półkoloniach i koloniach. Tematyką spotkań jest szeroko pojęte bezpieczeństwo.
Podczas spotkań policjanci promują również konkurs pn. „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie lub nad wodą. Policjantka zachęcała dzieci do udziału w konkursie, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody za stworzenie prac.
Policjanci podczas spotkań przypominają także zasady bezpieczeństwa na drodze oraz naświetlają tematykę bezpiecznego przebywania w domu, szczególnie w zakresie zapobiegania włamaniom i kradzieżom.
Mundurowi odwiedzają także miejsca wykorzystywane do wypoczynku nad wodą, gdzie przestrzegają przed niebezpieczeństwami, które mogą wiązać się z nieodpowiedzialnym korzystaniem z uroków kąpieli.
Policjanci przypominają, aby móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem nad wodą, pamiętajmy o najważniejszych zasadach:
- korzystajmy z kąpielisk tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione,
- bezwzględnie stosujmy się do poleceń wydawanych przez ratowników,
- nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby nietrzeźwe,
- po jedzeniu, zanim wejdziemy do wody, odczekajmy przynajmniej godzinę,
- nie wchodźmy do wody po długiej ekspozycji ciała na promienie słoneczne – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,
- po wejściu do wody najpierw schłodźmy okolice serca, karku oraz twarzy,
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły,
- nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
- nie skaczmy do wody z dużej wysokości – takie skoki mogą grozić urazem głowy i kręgosłupa,
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających, powinny mieć na sobie kapok,
- podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągnąć ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu,
- zwracajmy uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe. Nie pozostawiajmy ich w widocznym miejscu i bez nadzoru. Nie stwarzajmy sytuacji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi
- w razie zagrożenia wezwijmy służby ratunkowe, dzwoniąc na numer 112.