Wiadomości

Policjanci ustalają przyczyny wypadku z udziałem pieszej

Data publikacji 17.05.2022

W poniedziałek 16 maja policjanci z Pruszcza Gdańskiego pracowali na miejscu wypadku z udziałem pieszej. Według wstępnych ustaleń 67-letni kierujący toyotą na przejściu dla pieszych najechał na 16-letnią pieszą. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek 16 maja dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na DK91 na wysokości miejsc. Radunica (p. gdański gm. Pruszcz Gdański). Funkcjonariusz natychmiast skierował na miejsce patrol drogówki.

 

Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wstępnie ustalili jego przebieg. 67-letni mężczyzna kierujący toyotą na wyznaczonym przejściu dla pieszych najechał na 16-letnią dziewczynę, która wbiegła na jezdnię. Piesza została przetransportowana karetką do szpitala w Gdańsku.

 

Mundurowi sporządzili oględziny pojazdu i wykonali oględziny miejsca wypadku oraz szkic sytuacyjny. Funkcjonariusze sprawdzili też trzeźwość kierującego -był trzeźwy.

 

Obecnie śledczy dokładnie badają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

 

Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci przypominają, że piesi, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, mają swoje prawa, ale przede wszystkim też obowiązki.

 

Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych lub znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Pieszemu zabrania się:

  1. wchodzenia na jezdnię:

        - bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

        - spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,

2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,

  1. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
  2. przebiegania przez jezdnię,
  3. chodzenia po torowisku,
  4. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,

przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują

Powrót na górę strony