Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas majówki
Już od dzisiejszego popołudnia rozpocznie się tzw. długi weekend majowy. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać większa liczba policjantów. Mundurowi przypominają kilka zasad, jakimi warto się kierować, żeby ten okres wypoczynku przebiegał w bezpieczny sposób.
Już dzisiaj po południu część z nas rozpocznie tzw. długi weekend majowy. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na dłuższy wyjazd, czy majówkę spędzimy w pobliżu miejsca zamieszkania warto pamiętać o bezpieczeństwie.
Na terenie naszego województwa i oczywiście powiatu gdańskiego służbę pełnić będzie zwiększona ilość policjantów. Patrole ruchu drogowego pojawią się w miejscach najbardziej niebezpiecznych oraz tam, gdzie ruch jest największy. Na drogach oprócz oznakowanych policyjnych patroli pojawią się też patrole nieoznakowane wyposażone w wideo rejestratory.
Policjanci przypominają o obowiązujących ograniczeniach w poruszaniu się pojazdów i zespołów pojazdów o dmc powyżej 12t.
30.04. i 02.05. w godz. 18.00 do 22.00
1 i 3.05. w godz. 8.00 do 22.00
Szczegóły i wyłączenia znajdują się w przepisach Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31.07.2007 w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu niektórych pojazdów na drogach.
Rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty. Warto pomyśleć również o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, co pozwoli nam pojechać inną drogą w razie utrudnień. Podczas jazdy powinniśmy robić przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej. Nie należy się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu! Przypominamy, że nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.
Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu. Dobrze jest poinformować zaprzyjaźnionego sąsiada lub osobę bliską o naszej nieobecności. Taka osoba może zwróć uwagę, czy na terenie posesji nie kręci się nikt obcy.
Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych odnotowuje się najwięcej zdarzeń kradzieży. Zwracajmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel.
Podczas spotkań towarzyskich, a szczególnie podczas wypoczynku nad wodą zwracajmy uwagę na dzieci bawiące się w pobliżu linii brzegowej zbiorników wodnych czy innych miejsc, gdzie łatwo o wypadek. Korzystając ze sprzętu wodnego np. kajaków lub rowerów wodnych, pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej.
Policjanci ruchu drogowego apelują o zachowanie rozwagi podczas jazdy i przestrzeganie przepisów, w szczególności stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych, a także niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Mundurowi nie będą stosować taryfy ulgowej dla osób, które w sposób rażący łamią przepisy i lekceważą zasady bezpieczeństwa.