Policjanci przestrzegają przed próbami oszustwa przy zakupach przez internet
Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń niestety co jakiś czas dochodzi do kolejnych oszustw przy okazji zakupów przez internet. Policjanci przedstawiają jeden ze sposobów działania sprawców i przypominają zasady, jakimi należy się kierować, żeby nie zostać oszukanym.
W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim dotarło zgłoszenie o oszustwie, do którego doszło przy okazji sprzedaży ubrań przez jeden z portali internetowych.
Osoba, która wystawiła swoje rzeczy na sprzedaż w portalu, dosyć szybko dostała informację, że pojawił się potencjalny klient, zainteresowany kupnem.
Sprzedający na adres mailowy otrzymał link, w który miał wejść, żeby rzekomo sfinalizować transakcję. Po kliknięciu otworzyła się strona, która do złudzenia przypominała stronę banku. Nieświadomy sprzedawca wpisał login i hasło. Oczywiście było to wyłudzenie danych, o czym już niebawem sprzedający się dowiedział. Do transakcji sprzedaży rzeczy w ramach portalu nie doszło. Oszust, wykorzystując dane przekazane przez sprzedającego, przelał środki z konta bankowego i dodatkowo zaciągnął kredyt w kwocie prawie 5 tysięcy złotych.
Sprzedający zorientował się, że został oszukany, dopiero po tym jak zobaczył, że osoba niepowołana wykonała opisane transakcje na jej koncie bankowym.
Opisujemy tą sytuację w celu przestrogi. Poszkodowany zgłosił sprawę na policję. Mundurowi rozpoczęli już postępowanie. Jednak tego typu sytuacji można uniknąć, stosując się do niżej przedstawionych zasad.
- korzystajmy ze znanych, sprawdzonych portali,
- zasięgnijmy opinii o sprzedającym, zwracajmy uwagę, czy podaje dane adresowe, telefon, sprawdźmy, od kiedy działa na rynku,
- czytajmy komentarze o sprzedającym, niewielka liczba pozytywnych powinna zwiększyć naszą czujność,
- wybierajmy możliwie bezpieczną formę płatności np. przy odbiorze,
- otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków tam zamieszczonych, na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
- korzystajmy z bezpiecznego komputera, unikajmy ogólnodostępnych lub nieznanych nam stacji np. w kafejkach internetowych,
- unikajmy łączenia się z internetem za pośrednictwem publicznych sieci WiFi,
- zachowujmy korespondencję ze sprzedawcą,
- w sytuacji płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https",
- stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, naszą czujność powinny zwracać np. nadzwyczaj korzystne cenowo oferty.
W przypadku, gdy zostaniesz oszukany należy:
- zawiadomić Policję i przekazać komplet informacji dotyczących transakcji
- poinformować swój bank (istnieją formy złożenia reklamacji na wykonanie transakcji, i ich ubezpieczenie)
- warto ostrzec innych potencjalnych kupujących o nieuczciwym sprzedawcy